با گفتن این عبارات در زمان سال نو، خودتان را در دل آلمانی‌ها عزیز کنید! فرهاد سعادتجو | 00-10-10 | تعداد بازدید: 264


با گفتن این عبارات در زمان سال نو، خودتان را در دل آلمانی‌ها عزیز کنید!


سال نو مبارک! این جمله برای ما ایرانی‌ها خیلی آشناست. موقع سال نو، این جمله شاید پرکاربردترین جمله استفاده‌شده بین همه‌ی مردم ایران باشد! طبعا که این جمله را نمی‌توانید به افراد آلمانی‌زبان بزنید. برای همین هم در این متن تصمیم داریم تعدادی از عبارات و جملات متداول مورد استفاده برای تبریک سال نو را آموزش دهیم. با ذکر این عبارات، مطمئن باشید که جایی خاص در دل دوستان و آشنایان آلمانی خود پیدا خواهید کرد! اگر می‌خواهید آلمانی‌ها بیشتر روی شما حساب کنند، با ما در این متن همراه باشید.


۱) "Frohes Neues Jahr"


هر کسی که شروع به یادگیری زبان آلمانی بکند، Frohes Neues Jahr در بین یکی از اولین جملات و عباراتی که یاد می‌گیرد، قرار می‌گیرد. دقیقا معنای «سال نو مبارک» از این عبارت گرفته می‌شود. این نوع از تبریک سال نو بیشتر در ایالت‌های شمالی و غربی آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
علاقه شدید آلمانی‌ها به عبارات کوتاه حتی در تبریک سال نو نیز کاملا قابل درک است! مردم آلمان معمولاFrohes Neues Jahr را به شکل Frohes neues نیز استفاده می‌کنند.


۲) "Prosit Neujahr"


این عبارت هم یکی از عباراتی است که جدیدا آلمانی‌ها به استفاده از آن روی آورده‌اند. قسمت اول عبارت، به معنی «به سلامتی» و قسمت دوم هم از دو کلمه «سال» و «نو» تشکیل یافته است. در کل معنای «به سلامتی سال نو» از این عبارت به گوش می‌رسد. 
این عبارت، بیشتر در نواحی اطراف شهر هامبورگ استفاده می‌شود. البته، در شهرهای غربی آلمان نیز این عبارت شنیده می‌شود. یک موضوع جالب در مورد این عبارت، محبوب‌بودن آن در اتریش است. همین امر هم باعث شده است ایالت بایرن هم در بین ایالتی قرار بگیرد که مردمش سال نو را با عبارت Prosit Neujahr به یکدگیر تبریک می‌گویند.


۳) "Gesundes Neues Jahr"


اگر بخواهیم این عبارت را به شکل تحت‌اللفظی ترجمه کنیم به عبارت «سال نو سلامت را برایتان آرزو می‌کنم.» خواهیم رسید. این عبارت هم مانند اغلب موضوعات آلمان، نسخه خلاصه شده هم دارد که به شکلGesundes neues استفاده می‌شود.


۴) "Gutes Neues Jahr"


یکی دیگر از عبارات قابل استفاده برای تبریک سال نو، عبارت "Gutes Neues Jahr" است و معنای «سال نو خوبی را برایتان آرزو می‌کنم.» را به همراه دارد. اگر در زمان‌های سال نو میلادی از اتریش بازدید کنید، خواهید دید که از هر ۱۰ نفر، ۹ نفر با این عبارت سال نو را به همدیگر تبریک می‌گویند!
نسخه کوتاه‌شده این عبارت که به شکل Gutes neues استفاده می‌شود بیشتر در کشور سوییس و ایالت بادن ووتمبرگ آلمان (Baden-Württemberg) کاربرد دارد. البته در ایالت بایرن هم این عبارت در کنارProsit Neujahr برای تبریک سال نو استفاده می‌شود.
تا به اینجای متن تعدادی از عبارات قابل استفاده برای تبریک سال نو در زبان آلمانی را با هم بررسی کردیم. همانطور که دیدید هر کدام از آن‌ها در مناطق خاصی از کشورهای آلمانی زبان کاربرد دارند. پس اگر یکی از این عبارات را در منطقه‌ای استفاده کنیم که کاربرد نداشته باشد چه باید بکنیم؟ نگران نباشید! در ادامه متن تعدادی از عبارات تبریک سال نو را آموزش می‌دهیم که استاندارد هستند و همه ‌آلمانی‌زبان‌ها مفهوم آن‌ها را متوجه می‌شوند. در زیر لیستی از این عبارات را بیابید:
۱) Alles Gute zum neuen Jahr
۲) Einen guten Rutsch ins neue Jahr
۳) Ein glückliches neues Jahr
۴) Glück und Erfolg im neuen Jahr
۵) Zum neuen Jahr Gesundheit, Glück und viel Erfolg
با استفاده از عبارات آموزش داده ‌شده در این متن، می‌توانید بیش از پیش به دوستان و همکاران آلمانی‌زبان خود نزدیک شوید و در دل آن‌ها جایگاه خود را تثبیت کنید. البته با شرکت در کلاس‌های زبان آلمانی آموزشگاه کندوی سخن می‌توانید روی سطح زبان آلمانی خود به بهترین روش کار کنید و مثل یک آلمانی با آلمانی‌ها ارتباط برقرار کنید. وقت را غنیمت بشمارید و هر چه سریع‌تر با کارشناسان خبره ما تماس بگیرید تا راهنمایی مختص خود را دریافت کنید.