آزمون TestAS چه آزمونی است و چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد؟ بخش دوم فرهاد سعادتجو | 00-5-12 | تعداد بازدید: 19


آزمون TestAS چه آزمونی است و چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد؟ بخش دوم


در قسمت اول متن آزمون TestAS چه آزمونی است و چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد موضوعاتی کلی درباره TestAS را بررسی کردیم و ویژگی‌های اصلی آن را گفتیم. در قسمت دوم این متن به محتوای این آزمون به شکل جزئی‌تر می‌پردازیم و آن را زیر ذره‌بین می‌بریم.

ساختار TestAS چگونه است؟

این آزمون به طور کلی از دو بخش عمده تشکیل شده است: تست اصلی و تست مختص هر رشته
تست اصلی ۱۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و تمام پیش‌نیاز‌های مورد نیاز برای ورود به تمام رشته‌های تحصیلی دانشگاهی در آلمان را ارزیابی می‌کند.
در سمت دیگر، تست مختص هر رشته قرار دارد که از لحاظ زمانی ۱۴۵ الی ۱۵۰ دقیقه است و همانطور که از عنوانش نیز پیداست، برای هر رشته، به طور اختصاصی طراحی شده است. 
هر دو بخش این آزمون روی کاغذ گرفته می‌شوند و سوالات چند گزینه‌ای را شامل می‌شوند. به عبارت دیگر، این آزمون آنلاین و با کامپیوتر برگزار نمی‌شود. 

تست اصلی TestAS چه موضوعاتی را شامل می‌شود؟

زمان ۱۱۰ دقیقه‌ای ذکر شده برای این بخش از آزمون، به ۴ بخش تقسیم‌بندی می‌شود. 


بخش اول و ۴۵ دقیقه‌ای

حل مسائل عددی در این بخش از TestAS مورد نظر است. در طی این ۴۵ دقیقه سوالات متنی مبتنی بر استدلال ریاضی و محاسبات ساده مقابل متقاضیان ظاهر می‌شوند. به گفته بسیاری از دانش‌آموزان بین‌المللی، تحصیلات دبیرستانی آن‌ها در کشور محل زندگی خود، برای پاسخ به سوالات این بخش کافی است. 

بخش دوم و ۱۰ دقیقه‌ای

تمرکز اصلی این بخش روی استنباط روابط متمرکز است. به عبارت دیگر، دانش‌آموزان باید بین دو کلمه، رابطه قابل درکی را ترسیم نمایند. برای آمادگی سوالات این بخش نیز، می‌توانید نمونه سوالات آن را از ما تهیه کنید.


بخش سوم و ۲۰ دقیقه‌ای

در بخش سوم تست اصلی TestAS دانش‌آموزان باید الگوهایی را تکمیل کنند. به عبارت دیگر، دانش‌آموزان باید الگوها را تشخیص داده و پاسخ منطقی را برای جایگاه بعدی الگو پیدا کنند. در واقع، سخت‌ترین بخش TestAS همین بخش سوم در نظر گرفته می‌شود.
معمولا اغلب دانش‌آموزان به نیمی از سوالات این بخش می‌توانند پاسخ دهند. بنابراین، اگر می‌خواهید خود را در این مسابقه سخت، پیروز میدان ببینید، باید از قبل برای آن سوال حل کرده و آماده شوید. 


بخش چهارم و ۲۵ دقیقه‌ای

سوالاتی که در این بخش برای دانش‌آموزان در نظر گرفته‌شده‌اند، سری‌های عددی هستند. این بخش تقریبا ساده، مهارت دانش‌آموزان را برای یافتن ادامه سری های عددی می‌سنجد. به عبارت دیگر، سری‌های عددی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرند و دانش‌آموزان باید اعداد بعدی این سری‌ها را پیدا کنند. 

تست مختص هر رشته

هر دانش‌آموزی که در TestAS شرکت می‌کند باید از بین ۴ رشته، رشته مورد علاقه خود برای تحصیل در مقطع لیسانس را انتخاب کند و منطبق بر آن، سوالات مرتبطی را دریافت نماید. این ۴ رشته به شرح زیر هستند:

علوم انسانی ، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی
مهندسی
ریاضیات ، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی
اقتصاد
 

بخش مرتبط با علوم انسانی ، مطالعات فرهنگی و علوم اجتماعی

این بخش به ۳ قسمت تقسیم و در کل ۱۵۰ دقیقه از آزمون را شامل می‌شود. 


بخش اول

در این قسمت متقاضیان باید به درک و تفسیر متون بپردازند. پاراگراف‌های کوتاهی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرند و آن‌ها باید این متون را بخوانند، درک کنند و به نتیجه‌گیری در مورد آن‌ها بپردازند. برای تمرین این بخش، بهترین راه توسعه مهارت‌های زبانی است.

بخش دوم

چیزی که در این بخش مورد نظر است، استفاده از نمودار‌ها و درک آن‌هاست. به عبارت ساده‌تر، نمودار‌هایی برای دانش‌آموزان به نمایش در می‌آیند. دانش‌آموزان باید راجع به نمودار‌ها، پاراگرافی را بنویسند و نتیجه نمودار را در آن متن به نمایش بگذارند. البته ممکن است پاراگرافی را به دانش‌آموزان نمایش دهند و از آن‌ها درخواست نمودار مرتبط با آن را بکنند. 
برای دانش‌آموزان دبیرستانی، این نوع از سوالات کاملا غیرمنتظره است. بنابراین، تمرین آن خالی از لطف نیست! 

بخش سوم

در بخش سوم نیز متقاضیان باید به ساختارهای زبانی  شناخت داشته باشند. دانش‌آموزان باید معانی کلمات و قواعد گرامری غیر انگلیسی را از آن‌ها دریافت کرده و از آن‌ها برای ساخت جملات جدید بهره ببرند. برای این نحوه از سوالات نیز بهتر است ابتدا منطق پشت سوالات را درک کنید و سپس به حل آن‌ها بپردازید. 

بخش مرتبط با مهندسی

این بخش از دانش‌آموزان درخواست درک مسائل انتزاعی و در عین حال فنی را دارد و به ۳ قسمت تقسیم می‌شود.

بخش اول

رسمیت بخشیدن به روابط متقابل فنی هدف اصلی این قسمت است. اما این موضوع چه معنایی دارد؟‌ موضوعاتی فنی به شکل شفاهی توصیف می‌شوند و دانش‌آموزان باید فرمول‌های ریاضی مرتبط با آن موضوع را درک کرده و به شکل کتبی بنویسند. اغلب سوالات این بخش نیز در دروس فیزیک بسیاری از کشورها از قبیل ایران تدریس می‌شوند.

بخش دوم

تجسم جامدات در بخش دوم سوالات مرتبط با مهندسی هدف اصلی است. به عبارت دیگر، تجسمات فضایی دانش‌آموزان در این بخش اندازه‌گیری می‌شوند. دانش‌آموزان در این بخش بایستی دیدگاه‌های یک فرم جامد را از دیدگاه‌های مشخص و متفاوت جامد دیگر استنباط کنند. درک این بخش مقداری برای دانش‌آموزان دشوار است، اما به دلیل اینکه این بخش یکی از نیازمندی‌های اساسی تحصیلات لیسانس در موضوعات مهندسی است، یادگیری آن اهمیت زیادی دارد. 

بخش سوم

بخش سوم جایی است که دانش‌آموزان به تجزیه و تحلیل روابط متقابل فنی می‌پردازند. تجزیه و تحلیل نمودارها و جداول نشان‌دهنده قوانین و فرمول‌های فنی با استفاده از موضوعات علوم فیزیکی در بخش سوم قسمت سوالات مهندسی از دانش‌آموزان درخواست می‌شود. 

بخش مرتبط با ریاضیات ، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی

این بخش از ۲ قسمت تشکیل شده است و ۱۴۵ دقیقه از آزمون را در بر دارد. 

بخش اول 

در این بخش، تجزیه و تحلیل روابط علمی مورد هدف است. دانش‌آموزان در این بخش با یکی سری از متون و تصاویر روبرو می‌شوند و باید با جداکردن تصاویر و متون مرتبط از تصاویر و متون غیر مرتبط، درک خود از مفاهیم علمی طبیعی را به نمایش بگذارند. در نهایت، جواب‌دادن به تعدای سوال یا نوشتن «نتیجه‌گیری» از تصاویر و متون ارائه‌شده مورد انتظار است. 
سوالات مورد انتظار از بین علوم مختلف مانند نجوم، جغرافیا، گیاه‌شناسی و حتی علوم مرسوم دبیرستانی طرح می‌شوند. البته لازم نیست از این بخش از TestAS بترسید! چراکه سوالات آن به طوری طراحی می‌شوند که با درکی از موضوعات اصلی در حوزه علوم ذکرشده، توانایی پاسخگویی به آن‌ها به طور کامل فراهم می‌شود. لازم به ذکر است که درک بالا در حوزه این علوم، باعث می‌شود که با ضریب اطمینان بالایی به سوالات این بخش پاسخ دهید و حتی زمانی را برای خود نیز ذخیره کنید. 
اگر می‌خواهید در این بخش نمره بالایی کسب کنید، دنبال مطالبی در کتاب‌های دبیرستانتان بگردید که با تصاویر و نمودار‌ها توضیح داده شده‌اند. یادگیری این موضوعات به دریافت نمره بالا در این بخش کمک بالایی می‌کند. 

بخش دوم

کار با فلوچارت‌ها و تبدیل اطلاعات آن‌ها به متن و برعکس هدف این بخش است. در این بخش دانش‌آموزان با متون طولانی و فلوچارت و نمودار‌های نسبتا سخت روبرو می‌شوند و به دلیل اینکه این بخش، بخش آخر TestAS می‌باشد، می‌تواند سختی دو چندانی داشته باشد. در نظر داشته باشید که نمره این بخش، نصف نمره بخش‌های علوم طبیعی شما را در بر دارد. به همین دلیل، بهتر است قبل از امتحان برای آن به طور کامل تمرین کنید. سوالات این بخش از لحاظ شباهت، به سوالات بخش دوم آزمون مرتبط با اقتصاد شبیه هستند. 

بخش مرتبط با اقتصاد

دو بخش و در کل ۱۵۰ دقیقه برای سوالات طرفداران اقتصاد در نظر گرفته شده است. 

بخش اول

در این بخش متقاضیان باید به تجزیه و تحلیل روابط متقابل اقتصادی بپردازند. دانش‌آموزان باید اطلاعات مرتبط را از اطلاعات نامرتبط جدا کرده و از جداول اقتصادی، نمودارها و نتیجه‌گیری مرتبط با آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر آن، متقاضیان باید جداول و نمودارها را بررسی و تحلیل نمایند. 

بخش دوم

در این بخش سوالات مرتبط با تجزیه و تحلیل فرآیند‌ها از دانش‌آموزان پرسیده می‌شود. حقایق اقتصادی ملموس جوامع در این بخش باید توسط دانش‌آموزان به نمودارها تبدیل شوند. علاوه بر آن، مهارت‌های تفکر انتقادی و تحلیلی دانش‌آموزان با آزمایش توانایی آن‌ها در رسمیت بخشیدن به توالی‌ها ارزیابی می‌شوند. 

نتیجه آزمون

پس از به پایان رسیدن آزمون، حدود ۴ هفته طول می‌کشد تا نتایج آماده شوند. این نتایج به تفکیک بخش‌های ذکرشده نمایش داده شده و برای ارائه پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه‌ها به دانش‌آموزان استفاده می‌شوند. نتایج آزمون به شکل آنلاین قابل مشاهده هستند. 
در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد این آزمون و نحوه آمادگی برای آن، با کارشناسان خبره ما در این زمینه تماس بگیرید.