چگونه مهارت نوشتاری خود را در زبان آلمانی تقویت کنیم؟ فرهاد سعادتجو | 00-5-25 | تعداد بازدید: 108


چگونه مهارت نوشتاری خود را در زبان آلمانی تقویت کنیم؟


 معمولا در هر زبانی، برخی از مهارت‌ها تمرین بیشتری به نسبت سایر مهارت‌ها نیاز دارند. در زبان آلمانی نیز مهارت نوشتاری اینگونه است. برای نوشتن هر چه بهتر، باید تمرین و یک سری از قوانین را رعایت کنید. در این متن تعدادی از روش‌ها و راه‌های بهبود مهارت نوشتاری در زبان آلمانی را معرفی خواهیم کرد تا با استفاده از آن‌ها، بهتر از قبل متون آلمانی بنویسید. با این روش‌ها، می‌توانید دقیقا مثل یک آلمانی متن‌های بی‌نقصی بنویسید و از زبان آلمانی خود لذت ببرید.

نوشتن به زبان آلمانی، مهم‌ترین راه بهبود مهارت نوشتاری


قبل از بررسی و ارائه هر راه‌حل و روشی، بهتر است پایه و اساس بهبود مهارت نوشتاری زبان آلمانی را بیان کنیم. شما باید به صورت متداول به زبان آلمانی بنویسید. اگر بهترین نویسنده به زبان آلمانی هم باشید، پس از مدتی ننوشتن، مهارت شما کمتر خواهد شد. بنابراین، بهتر است تمرین‌کردن نوشتن به زبان آلمانی را هیچ موقع ترک نکنید. 
علاوه بر تمرین‌کردن نوشتن، شما باید دایره لغات خود را روز به روز گسترده‌تر کنید تا بتوانید موضوعات مختلف را با نوشته‌هایتان بیان کنید. برای این منظور نیز استفاده از فلش‌کارت‌ها و نرم‌افزارهای مخصوص این کار توصیه می‌شود. 
نوشتن به زبان آلمانی را بهتر است با نوشتن مجله‌های روزانه، داستان‌ها و شعرهای کوتاه برای خود آغاز کنید. البته اگر دوست آلمانی دارید، می‌توانید با ایمیل با او مکاتبه کنید و موضوعات روزانه خود را با او در میان بگذارید. البته همه این روش‌ها زمانی پاسخگو هستند که شما روی هدف خود متمرکز باشید و برای رسیدن به آن دست از تلاش بر ندارید. 
جدا از نوشتن به‌طور متداول، برای ابتدا کار می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید تا متون شما را بهینه‌تر و اشتباهات شما را کمینه کنند. این ابزارها را می‌توانید در بخش‌های بعدی این متن بیابید. 


۱) نرم‌افزارهای رایگان نوشتن
 

امروزه معمولا نامه‌ها و متون در نرم‌افزارهای پردازش متن نوشته می‌شوند. از جمله مهم‌ترین این نرم‌افزارها باید به مایکروسافت ورد (Microsoft Word) اشاره کنیم. علاوه بر ورد، نرم‌افزارهای دیگری نیز هستند که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید. 
به عنوان مثال iA Writer می‌تواند کمک‌حال شما در نوشتن به زبان آلمانی باشد. این نرم‌افزار هم برای سیستم‌عامل‌های موبایلی (Android و iOS) و هم سیستم‌عامل‌های کامپیوتری (Windows و MacOS) وجود دارد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار رایگان نیست و برای استفاده از آن باید مبلغی را پرداخت کنید.
به عنوان مثال‌هایی برای نرم‌افزار پردازش متن رایگان، باید به WriteMonkey برای ویندوز و Typora برای مک اشاره کنیم.


۲) نرم‌افزارهای بررسی سریع املا
 

املا همیشه موضوع اصلی نوشتار به زبان آلمانی است. چرا که کلمات طولانی بخش بزرگی از زبان آلمانی را تشکیل می‌دهند و نوشتن درست آن‌ها، نیازماند دقت بالایی است. بنابراین، برای خودداری از بروز مشکلات املایی حین نوشتار به زبان آلمانی، توصیه ما استفاده از نرم‌افزارهای بررسی سریع املا است. 
یکی از نرم‌افزارهای قابل استفاده برای این منظور، DudenMentor است که نسخه رایگان آن، بررسی املا ۸۰۰ کلمه را پشتیبانی می‌کند. اگر دوست دارید بیش از ۸۰۰ کلمه را از لحاظ املایی بررسی کنید، می‌توانید متن را به بخش‌های دارای ۸۰۰ کلمه یا حتی کمتر تقسیم کنید. البته راه‌حل دیگر هم تهیه نسخه‌ای از این نرم‌افزار است که نیازمند پرداخت پول می‌باشد. 


۳) نرم‌افزارهای بررسی متن از لحاظ گرامر
 

گرامر آلمانی یکی از چالش‌های موجود برای این زبان است (که چالش کوچکی هم نیست!). برای این منظور نرم‌افزارهای زیادی در بازار وجود دارند، ولی همه آن‌ها مطلوب و قابل استفاده نیستند. نرم‌افزار پیشنهادی ما LanguageTool است. 
می‌توانید از افزونه‌های این نرم‌افزار در محیط‌های گوناگونی مانند گوگل کروم (Google Chrome) ، فایرفاکس (Mozilla Firefox) و گوگل داکس (Google Docs) استفاده کنید. البته این نرم‌افزار افرونه‌ای پولی نیز برای ورد هم دارد که برای استفاده از آن، پرداخت پول الزامی است. این نرم‌افزار متون تا ۲۵۰۰ کلمه را پشتیبانی و مشکلات گرامری آن‌ها را به راحتی پیدا می‌کند.
از جذابیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به توانایی شناسایی نوشته‌نشدن حروف ابتدایی بزرگ اسامی در زبان آلمانی هم اشاره کرد که نشان از قدرتمندی بالا این نرم‌افزار دارد. 
اگر علاقمند به استفاده از نرم‌افزار ندارید، می‌توانید از نسخه تحت وب و آنلاین آن نیز استفاده کنید. البته این نسخه از نرم‌افزار برای متون کوتاه‌تر مناسب است. 


۴) نرم‌افزارهای بهینه‌سازی مدل نوشتار
 

گاهی اوقات بهتر است نوشته‌های خود را آنالیز و بررسی کنید و بدانید که چگونه می‌شود نحوه نوشتار و استایل را بهینه‌تر کرد. 
از جمله بهترین این نرم‌افزارها می‌توان به Wortliga اشاره کرد. این نرم‌افزار استفاده بیش از معمول از افعال و جملات مجهول را به شما اخطار خواهد داد. در حالت کلی، هر چیزی که ساختار و زیبایی جملات و نوشته‌های شما را غیرعادی و زشت بکند، توسط این نرم‌افزار شناسایی و با هشدار نرم‌افزاری از آن خودداری می‌شود.
در نهایت باید به توانایی بررسی جملات توسط این نرم‌افزار اشاره کنیم. با Wortliga می‌توانید بدانید در متن خود چند کلمه، چند سیلاب و چند جمله دارید. 
در این متن سعی کردیم تعدادی از نرم‌افزارهای ضروری (به‌خصوص در روزهای ابتدایی نوشتن به آلمانی) کمک‌کننده نوشتن به زبان آلمانی را معرفی کنیم. شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، مهارت نوشتن به زبان آلمانی خود را به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهینه‌تر کنید. علاوه بر آن، با شرکت در دوره‌های زبان آلمانی آموزشگاه کندوی سخن ، می‌توانید مهارت نوشتاری خود به زبان آلمانی را به طور حیرت‌انگیزی بالا ببرید و در آزمون‌های مربوطه بالاترین نمرات را کسب کنید.