آزمون TestAS چه آزمونی است و چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد؟ بخش اول فرهاد سعادتجو | 00-5-9 | تعداد بازدید: 74


آزمون TestAS چه آزمونی است و چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد؟ بخش اول
 
 

هر فرد علاقمند به تحصیل در مقاطع بالاتر، حداقل یکبار هم که شده، به ادامه تحصیل در آلمان فکر کرده است، اما این کار به چه شکلی انجام می‌شود؟ برای ورود به دانشگاه‌های آلمانی و ادامه تحصیل در آن‌ها، شرکت در یک سری از امتحان‌ها و کسب نمره قبولی الزامی است. یکی از این آزمون‌ها TestAS است که ویژگی‌های منحصربفرد خود را دارد و در مقایسه با سایر امتحان‌ها، می‌تواند مزایایی را برای امتحان‌دهنده به همراه داشته باشد. در بخش اول این متن به بررسی کلی این آزمون می‌پردازیم و ویژگی‌های آن را بیان می‌کنیم. 


TestAS


آزمون TestAS که خلاصه‌شده عبارت Test for Academic Studies است امتحانی است که برای فارغ‌التحصیلانی که خارج از اتحادیه اروپا، دوران دبیرستان خود را به اتمام رسانده‌اند و قصد ورود به دانشگاه‌های آلمانی را دارند، ضروری است. این آزمون استاندارد از سال ۲۰۰۷ و توسط انجمن آمادگی تحصیلی و توسعه آزمون آلمان (G.A.S.T یا Gesellschaft für Akademische Studienvorbereitung und Testentwicklung) برگزار می‌شود و برای هر فارغ‌التحصیل دبیرستانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی است، لازم و ضروری است.  


چه چیزهایی باید در مورد TestAS بدانیم؟


در این آزمون توانایی‌های فکری و شناختی دانش‌آموزان ارزیابی می‌شوند. به عبارت دیگر، استعداد‌های تحصیلی دانش‌آموز در این آزمون مورد بررسی قرار می‌گیرند. TestAS برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان کاربرد دارد. علاوه بر آن، جالب است بدانید که متقاضیان این آزمون می‌توانند آن را به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و در بعضی از شرایط، عربی انجام دهند. 


چرا TestAS؟


شاید برایتان سوال پیش آید که چرا باید TestAS بدهیم؟ این آزمون چه مزایایی به نسبت سایر آزمون‌ها دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که نتیجه TestAS دقیقا منطبق بر شرایط تحصیلی آکادمیک هر متقاضی است. به عبارت دیگر، با مشاهده نتیجه آزمون، می‌تواند نتیجه گرفت که متقاضی در چه رشته‌هایی در دانشگاه می‌تواند موفق‌تر عمل کند. 
علاوه بر آن، متقاضیانی که در این آزمون عملکرد قابل قبولی داشتند، می‌توانند در پروسه دریافت پذیرش تحصیلی، در برخی از دانشگاه‌ها، خود را از سایر متقاضیان (با نمرات عادی در TestAS) جلوتر بیاندازند.
همانطور که گفتیم در این آزمون توانمندی‌های تحصیلی متقاضیان بررسی می‌شود و به همین دلیل هم دانشگاه‌ها می‌توانند منطبق بر شرایطی که برای دوره‌های تحصیلی خود در نظر دارند، دانشجویان متناسبی را برگزینند. 
با در نظر گرفتن این مورد، دانشجویانی که با آزمون TestAS وارد دوره تحصیلی شده‌اند، در شرایط بسیار نادری دوره تحصیلی خود را ترک می‌کنند و آن را به اتمام نمی‌رسانند. به عبارت دیگر، دانشجویی که با TestAS پذیرش رشته‌ای را از دانشگاهی گرفته است، هم توانمندی تحصیلی مرتبط با آن را دارد و هم از روی علاقه آن رشته را انتخاب کرده است. در نتیجه، متقاضی دوره تحصیلی خود را با علاقه به اتمام می‌رساند و آن را ترک نمی‌کند. 


چه کسانی می‌توانند در TestAS شرکت کنند؟


برای شرکت در TestAS محدودیت سنی وجود ندارد و هر فردی که می‌خواهد وارد دانشگاه‌های آلمانی شود، می‌تواند در آن شرکت کند. شرکت‌کنندگان این تست باید حداقل سطح زبان B1 را در انگلیسی یا آلمانی و یا هر دو داشته باشند. البته با سطح زبان پایین‌تر از ب یک هم می‌شود در این آزمون شرکت کرد. ولی طبیعتا دریافت نمره قابل قبول، سخت‌تر می‌شود. چرا که سوالات طولانی هستند و برای دریافت نمره قابل قبول و رقابت با سایر متقاضیان، توانایی درک مطلب بالا ضروری است. 


در چه جاهایی TestAS لازم است؟


این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های آلمانی لازم است. البته به خاطر داشته باشید با اینکه برای برخی از دانشگاه‌ها، در دست داشتن نتیجه این آزمون به عنوان پیش‌نیاز ضروری مطرح است، برای تعداد دیگری از دانشگاه‌ها، TestAS فقط به عنوان مدرک توصیه‌شده توسط خود دانشگاه مطرح می‌شود و جزو الزامات نیست.  


TestAS تا چه حدی سخت است؟


این آزمون خوشبختانه هیچ ارتباطی به ملیت متقاضیان و پس‌زمینه تحصیلی آن‌ها ندارد. تنها موضوع لازم برای  TestAS، توانایی تحصیلی بالا است. شایان ذکر است که همچنین متقاضیان باید دانش زبان بالایی نیز داشته باشند. به همین خاطر، توصیه ما به شما این است که با هر کدام از سه زبان‌های انگلیسی، آلمانی و عربی (امتحان به زبان عربی در برخی از شرایط قابل اخذ است) راحت‌تر هستید، امتحانتان را با آن زبان بدهید. 
اگر دوره تحصیلی مورد نظر شما به زبان آلمانی است، به این معنی نیست که باید حتما TestAS را هم به این زبان بدهید. البته در بعضی از شرایط دانشگاه‌ها فقط TestAS آلمانی را قبول می‌کنند. به عنوان مثال، دانشگاه آخن برای دوره‌های پزشکی، فقط زبان آلمانی این تست را قبول می‌کند. 


هزینه این تست چقدر است؟


هزینه TestAS برابر با ۸۰ یورو است و در زمان ثبت‌نام آنلاین باید پرداخت شود. 


ثبت‌نام TestAS


این آزمون در کشورهای مختلف و در شهرهای بزرگ آلمان برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام این آزمون، که نیازمند پرداخت‌های بین‌المللی نیز می‌باشد، می‌توانید با ما تماس بگیرید تا در این باره راهنماییتان کنیم. 
در این متن اطلاعات عمومی درباره این آزمون را در اختیارتان قرار دادیم و در بخش دوم این متن، اطلاعات جزئی‌تر آن مانند محتویات تست را بررسی خواهیم کرد. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد TestAS با کارشناسان خبره ما تماس بگیرید.