سیستم آموزشی اتریش به چه شکلی است؟ فرهاد سعادتجو | 00-3-16 | تعداد بازدید: 55


سیستم آموزشی اتریش به چه شکلی است؟


وقتی حرف از اتریش به میان می‌آید، معمولا همه ما ناخودآگاه هنر و جایگاه والا اتریش در این مقوله را به یاد می‌آوریم. در حالی که علاوه بر هنر، اتریش در سایر حوزه‌های علمی نیز حرفی برای گفتن دارد و این امر تنها با سیستم آموزشی عالی ممکن می‌شود. این سیستم آموزشی است که اتریش را به عنوان یکی از کشورهای مطرح اروپا در حوزه‌های مختلفی علمی و هنری مطرح می‌کند. تحصیل در اتریش رایگان است و این موضوع باعث می‌شود افراد علاقمند به تحصیل، با راحتی خیال بتوانند تحصیل کنند. در این متن تصمیم داریم سیستم آموزشی اتریش را مورد بررسی قرار دهیم. 

تحصیل کودکان تا ۶ سال


اتریش نیز مانند سایر کشورهای دنیا، کودکان کوچکتر از ۷ سال را روانه مدرسه‌ها نمی‌کند. کودکان بین ۳ تا ۶ سال در مهدهای کودک نگهداری می‌شوند و کودکان بین ۵ تا ۶ سال نیز در پیش دبستانی‌ها علوم ابتدایی را می‌آموزند. البته حالت دیگری نیز برای کودکان با سنین متوسط ۲ سال وجود دارد. در مناطق روستایی یا شهرهای کوچک، این کودکان در گروه‌های کوچکی که توسط والدین اداره می‌شوند نگهداری می‌شوند. به این نفرات که این کودکان را مدیریت می‌کنند، Tagesmütter گفته می‌شود.

 
تحصیل کودکان بالای ۶ سال


 با رسیدن کودکان به سن ۶ سالگی، دوران مدرسه آن‌ها آغاز می‌شود. دورانی که شرکت در آن برای همه افراد بالای ۷ سال لازم و ضروری است. دوران مدرسه در سیستم آموزشی اتریش ۹ ساله است و از مقطع اول شروع شده و در مقطع نهم به اتمام می‌رسد. در مقطع اول دانش‌آموزان ۶ ساله حضور دارند و دانش‌آموزان کلاس نهم را نیز نفرات ۱۵ ساله تشکیل می‌دهند. 
۴ سال ابتدایی دوران تحصیل کودکان در مدارس ابتدایی یا Grundschule یا Volksschule سپری می‌شود. با ورود دانش‌آموزان به سن ۱۰، انتخاب مدارس راهنمایی (Hauptschule یا Kooperative Mittelschule) پیش روی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است در بعضی از استان‌ها و ایالت‌ها مانند وین، یک نوع جدید از مدارس راهنمایی تحت عنوان Neue Mittelschule نیز قابل انتخاب توسط دانش‌آموزان است. در هر دو حالت، ۴ سال تحصیلی برای دانش‌آموزان فراهم می‌شود.
سال آخر مدرسه که در بین سنین ۱۴ و ۱۵ است، می‌تواند در مدارس پلی تکنیکال (Polytechnische Schule) نیز گذرانده شود.  در این مدارس به طور عمده دانش‌آموزان را برای ورود به بازار کار و کارآموزی آماده می‌کنند و دقت اصلی این مدارس روی دروس عملی است. لازم به ذکر است که دانش‌آموزان می‌توانند این مدارس را برای سال آخر تحصیلات خود انتخاب نکنند و در مدارس عادی مشغول به تحصیل شوند.


تحصیلات خاص

برای دانش‌آموزان خاص با ویژگی‌ها و یا ناتوانایی‌های مخصوص نیز در سیستم آموزشی اتریش، مدارس خاصی در نظر گرفته شده است. مدارس مخصوص این دانش‌آموزان Sonderschule یا Sonderpädagogisches Zentrum نامیده می‌شوند. البته در بعضی از شرایط نیز، این دانش‌آموزان در مدارس عادی در کنار سایر دانش‌آموزان عادی تحصیل می‌کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ویژگی خاص دانش‌آموزان خاص، باعث بروز اختلال در روند یادگیری درس دانش‌آموزان عادی نشود. 


دوران اجباری تحصیل یا کارآموزی


 همانطور که گفتیم، در اتریش دانش‌آموزان باید ۹ سال به طور اجباری در مدارس به تحصیل علم بپردازند. پس از اتمام این دوران، دانش‌آموزان باید یا به تحصیلات خود ادامه دهند یا در رشته مورد علاقه خود شروع به یادگیری فنون و تخصص لازم برای بازار کار کنند. یادگیری فنون مربوط به بازار کار در اتریش دوران خاصی است که با عنوان Lehre نامیده می‌شود. 


سایر انواع مدارس

مدارسی که در آن‌ها فنون مورد نیاز بازار کار آموزش داده می‌شود، از مقطع نهم تا یازدهم یا دوازدهم به آموزش دانش‌آموزان می‌پردازند. در انتهای این دوران، مقطعی مانند پیش دانشگاهی که چندین سال پیش در ایران متداول بود، وجود دارد. مدرکی که از مقطع انتهایی حاصل می‌شود، Matura نامیده می‌شود. پس از دریافت این مدرک توسط دانش‌آموزان، که با اخذ امتحانات مختلفی به دانش‌آموزان اعتا می‌شود، محصلین می‌توانند در یک یا چندین تخصص مشغول به کار شوند. 

دوران کارآموزی


 یکی از دلایلی که اروپا همیشه یکی از سطوح اول صنعت بوده است این است که به تخصص مورد نیاز کار در اروپا اهمیت فراوانی داده می‌شود. به همین منظور نیز در اتریش مدارسی وجود دارند که دانش‌آموزان می‌توانند حدود ۲۵۰ تخصص کار را در آنجا یاد بگیرند. شرکت در این مدارس از ۱۵ سالگی ممکن می‌شود. هر کدام از دوره‌های کارآموزی معمولا بین ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد. پس از اتمام این دوران، امتحانی از دانش‌آموز گرفته می‌شود و در صورت دریافت نمره قابل قبول، آن فرد تبدیل به فردی متخصص در حوزه فعالیت خود می‌شود و می‌تواند مشغول به کار شود. 

تحصیلات عالی در اتریش

برای شروع تحصیلات عالی در اتریش داشتن مدرک Matura مورد نیاز است. با در دست داشتن این مدرک، فرد علاقمند به کسب علم، می‌تواند در امتحان‌های ورودی دانشگاه‌ها و کالج‌ها شرکت کرده و در صورت کسب نمره مورد انتظار، تحصیلات عالی خود را آغاز کند. این امتحان‌های ورودی Berufsreifeprüfung یا Berufsmatura نامیده می‌شوند. اگر دانش‌آموزان مدارس متوسطه تحصیلات خود را به اتمام نرسانند، این امکان برای آن‌ها نیز فراهم می‌شود تا بتوانند در کالج‌ها و دانشگاه‌ها شرکت کنند. چنین افرادی باید در امتحانی تحت عنوان Studienberechtigungsprüfung شرکت کنند.
پس از ورود به دانشگاه‌ها، گزینه‌های بسیار زیادی برای تحصیل پیش روی دانشجویان قرار می‌گیرد. این گزینه‌ها شامل رشته‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و سایر رشته‌های تحصیلی هستند. در دانشگاه‌های فنی یا Technical universities به طور عمده تحصیلات عملی‌تر، که برای اشتغال  در بازار کار مورد نیاز هستند ارائه می‌شوند. 


تحصیلات بزرگسالان

در سیستم آموزشی اتریش، تمام افراد می‌توانند به تحصیل علم بپردازند! حتی افرادی که بزرگسال هستند، در جایی شاغل هستند و وقت کافی ندارند نیز می‌توانند با شرکت در دوره‌هایی که بیشتر در عصرها تشکیل می‌شوند، کسب علم کنند.


مدارس خصوصی

۸ درصد کل تعداد مدارس اتریش را مدارس خصوصی تشکیل می‌دهند. اکثر این مدارس، مدارس مذهبی هستند. علاوه بر مدارس مذهبی، برخی از مدارس خصوصی نیز با سیستم خاصی دروس را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. نکته مهم در مورد مدارس خصوصی اتریش، لزوم پرداخت هزینه برای شرکت در آن‌هاست. بر خلاف این مدارس، در مدارس ایالتی و دولتی، پرداخت هیچ هزینه‌ای برای شرکت در مدارس لازم نیست. کیفیت مدارس دولتی و ایالتی اتریش در مقایسه با سایر کشورهای اروپا بسیار بالاست و همین امر هم باعث می‌شود، سطح علمی اتریش روز به روز بالاتر می‌رود.